11 listopada 2013

Święto Niepodległości 11 listopada 1918P1130532w
11 listopada 2013 roku blisko 30 pocztów sztandarowych łomżyńskich szkół i instytucji, w tym delegacja Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego (Justyna Ostrowska, Bartłomiej Dzieżgowski, Emilia Zabielska) oraz Akademickiej Szkoły Ponadgimnazjalnej (Joanna Bartczak, Piotr Pawłowski, Natalia Zubrzycka) w Łomży wraz z opiekunami Panią Dyrektor Bożeną Święszkowską oraz Panią Izabelą Szumowską wzięli udział w uroczystościach miejskich z okazji 95. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Wraz z pozostałymi sztandarami oraz delegacjami klasowym wspomniana młodzież dumnie reprezentowała nasze szkoły początkowo w apelu przy tablicy Leona Kaliwody na ulicy Sienkiewicza a następnie we mszy celebrowanej przez biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. W uroczystościach miejskich przemówienie wygłosili Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski, Wicewojewoda Podlaski Wojciech Dzierzgowski, poseł Lech Antoni Kołakowski oraz Jacek Piorunek członek zarządu województwa podlaskiego.
„Dlaczego my, Polacy powinniśmy pamiętać i czcić 11 Listopada? Jest szereg powodów ku temu, jak chociażby fakt, iż była to data podpisania kapitulacji przez Niemcy podczas I wojny światowej. Oprócz tego jednak stała się ona symbolicznym początkiem istnienia odrodzonej II Rzeczypospolitej. Musimy o nim pamiętać, gdyż z tego powodu dzień ten był szczególnie ważny dla Polaków w okresie międzywojennym, do tego stopnia, że stał się świętem narodowym. Jego obchodzenie przerwała na kilka lat II wojna światowa i na znacznie dłużej, bo do 1989 r. wyeliminowali je z naszego życia komuniści. Jednak wbrew ich oczekiwaniom pamięć o tym dniu przetrwała w domach rodzinnych i kościołach. Prawdę o nim przekazywali tez młodzieży niektórzy nauczyciele. Paradoksalnie, im bardziej starano się je zwalczyć, tym mocniej utrwalała się pamięć o nim” – dr Krzysztof Sychowicz.
I. Sz.