Samorząd Szkolny

ZAPRASZAM OSOBY ZAINTERESOWANE DO BEZPŁATNEGO UDZIAŁU W KOLEJNEJ EDYCJI PROJEKTU „Młodzi Liderzy szansą aktywizacji społeczności lokalnych”

OFERTA TA PRZEZNACZONA JEST DLA:

– głównie uczniów obecnych klas I, ale nie tylko!

– osób wykazujących predyspozycje liderskie

– uczniów ALO i ASP z min. DOBRĄ oceną z zachowania i ŚREDNIĄ OCEN min. 3,80 na koniec roku szkolnego 2015/ 16

– osób chętnych i gotowych poświęcić 4 weekendy na odbycie wyjazdowych, BEZPŁATNYCH szkoleń w formie warsztatów, z noclegiem i pełnym wyżywieniem

Szczegółowych informacji udziela opiekun SU- A. Cieślik (p. 106)

UWAGA!!!! Wstępne zgłoszenia na formularzach zbieram TYLKO do 30.06.2016!

lider-szef

DNA-Lidera_Lider-poszukiwany


 

NOWY SKŁAD SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO ASP i ALO od maja 2016
Regulamin Samorządu Uczniowskiego ASP i ALO daje możliwość zaproszenia do współpracy kolejnych osób, po odejściu z SU Maturzystów w kwietniu danego roku szkolnego. W tym roku odeszło aż 5 osób, czyli 50% składu SU.
Osoby, które zapraszane są do współpracy, to kandydaci, którzy startowali w wyborach do SU w październiku 2015r., POD WARUNKIEM, że na semestr miały m.in. DOBRĄ ocenę z zachowania.
Tych nowych 5 osób (Mateusz Ł., Marek, Natalia Ch., Jakub i Szymon) będzie w SU do czasu nowych wyborów, czyli do października/ listopada 2016. Później zdecydują czy chcą kandydować do SU i prosić Was o głos i zaufanie:)
1 Natalia Złotkowska KLASA II A ALO
2 Paulina Kozioł KLASA II A ALO
3 Jakub Jesionkowski KLASA II A ALO
4 Szymon Dzieniszewski KLASA II A ALO
5 Olga Bączek KLASA II B ALO
6 Natalia Chełstowska KLASA II A ALO
7 Mateusz Łepkowski KLASA I B ALO
8 Marek Makać KLASA I A ALO
9 Mateusz Konopka KLASA I ASP
10 Kamil Szabłowski KLASA III ASP
SU foto new

Spotkanie przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego ASP i ALO z Absolwentami ASP (rocznik 2009- 2013)
20160418_115619

Serdeczne podziękowania Renacie Chilińskiej, Magdalenie Kalinowskiej oraz Bartoszowi Szyjko- Absolwentom ASP, za przeprowadzenie w dn. 18.04.2016r. inspirującego spotkania z przedstawicielami SU. Wasz entuzjazm, energia życiowa, pomysłowość i konsekwencja w realizacji wyznaczonych przez siebie celów są wręcz zaraźliwe. Już dziś zapowiadamy dalszą współpracę z Absolwentami. Przypomnę, że w zeszłym roku również zorganizowaliśmy spotkanie z Absolwentami, na którym gościliśmy Mateusza Dąbrowskiego (rocznik 2009- 2013), Joannę Bartczak i Natalię Zubrzycką (rocznik 2010- 2014), również z ASP!

AC- opiekun SU


Wykład na temat uzależnień

W dniu 15.04.2016r. gościliśmy w naszej szkole pana Pawła R. Kołakowskiego – psychologa klinicznego – Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży. Wysłuchaliśmy wykładu na temat „Uzależnień behawioralnych”. Dowiedzieliśmy o funkcjonowaniu mózgu, tzn. w jaki sposób współpracują ze sobą i
uzupełniają się półkule mózgu. Zrozumieliśmy podłoża mechanizmu uzależnienia.  Interesujące slajdy prezentacji zobrazowały nam w jaki sposób można wpaść w pułapkę uzależnienia. Dzięki urozmaiconej formie przekazu poznaliśmy historie realnych osób, które niestety w tą pułapkę wpadły. My – wiemy, jak temu nie ulec. Psycholog poinformował nas, gdzie można szukać pomocy www.wopitu.pl, ale mamy nadzieję, że nigdy nie będzie takiej konieczności.


 PODSUMOWANIE KAMPANII SPOŁECZNEJ POLA NADZIEI

Jeszcze raz zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w podlaskim podsumowaniu kampanii społecznej Pola Nadziei i włączenie się w zbiórkę pieniędzy na rzecz Fundacji „Pomóż Im”. Przypominamy, że Fundacja zajmuje się organizacją domowych hospicjów dla dzieci nieuleczalnie chorych. Uczniowie naszych szkół- ponad 30 osób, kwestować będą w Venedzie w najbliższą niedzielę (10.04.2016) w godz. 16:00- 18:00. A tymczasem potwierdzam, że nasze posadzone przed szkołą w październiku żonkile, zakwitły i pięknie się mają:)


SPOTKANIE WYJAZDOWE PRZEDSTAWICIELI SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO ASP i ALO W GIEŁCZYNIE

Samorząd Uczniowski ASP i ALO w dniach 18-19.03.2016 r. wybrał się na integracyjno- krajoznawczo- turystyczno- historyczno- warsztatową wyprawę do pobliskiego Giełczyna. Spędziliśmy tam kilka intensywnych godzin wspólnie gotując, poznając okolicę oraz siebie nawzajem. Spotkanie to okazało się być również bardzo inspirujące, gdyż poszukując pomysłów na kolejne inicjatywy i działania Samorządu Uczniowskiego, podjęliśmy się pewnego projektu badawczego, związanego z odkrywaniem okolicznych miejsc historycznych.

opiekun Samorządu Uczniowskiego ASP i ALO


Konkursy w ramach kampanii „Pola Nadziei”

Doroczna ogólnopolska, kampania pod hasłem „Pola Nadziei” to nie tylko żonkilowe pola, akcje dobroczynne organizowane przez naszych partnerów czy zbiórka „Żonkilowa kwesta”. To również ciekawe konkursy.
Wzorem lat ubiegłych zapraszamy do udziału w konkursach towarzyszących kampanii „Pola Nadziei 2015/2016”, która w tym roku jest realizowana pod hasłem „Nadzieja jest najcenniejszą towarzyszką życia”.

W tym roku gorąco zachęcamy do udziału w czterech inicjatywach tego typu:

• Hasło promujące kampanię „Pola Nadziei” – REGULAMIN
• Logo kampanii „Pola Nadziei” prowadzonej przez Fundację „Pomóż Im’ – REGULAMIN
• Plakat „Pól Nadziei” – REGULAMIN
• Projekt maskotki Fundacji „Pomóż Im” – REGULAMIN

Na prace czekamy od 1 marca do 30 kwietnia 2016 roku. Zapraszamy do p. 106.

Agnieszka Cieślik, opiekun SU ASP i ALO


UROCZYSTOŚĆ PODSUMOWANIA I SEMESTRU roku szkolnego 2015/16

Jak co roku Samorząd Uczniowski ASP i ALO przygotował uroczystość podsumowania semestru. W tym roku spotkanie na auli całej społeczności szkolnej odbyło się 17 lutego. To ważny moment roku szkolnego, którego celem jest podsumowanie wyników nauczania, zachowania i frekwencji, wyróżnienie i nagrodzenie najbardziej pracowitych, sumiennych i wytrwałych uczniów oraz wzbudzenie energii do działania i pracy w kolejnym semestrze dla nas wszystkich.

Agnieszka Cieślik- opiekun SU ASP i ALO


Przekazanie darów

Zdjęcia z przekazania darów dla podopiecznych Fundacji „Pomóż Im” z Białegostoku na ręce przedstawicieli Fundacji. Społeczność szkolna Zespołu Szkół Akademickich w Łomży zbierała zabawki i kosmetyki w grudniu, przed świętami, wspierając kampanię Pola Nadziei. Akcję koordynuje Samorząd Uczniowski ASP i ALO.

20160215_105859 20160215_121510


KURS WOLONTARIATU- cd. naszej współpracy z Fundacją „Pomóż Im”

Jak co roku, Fundacja „Pomóż Im”, z którą współpracujemy w ramach kampanii społecznej POLA NADZIEI, organizuje Kurs Wolontariatu. Szkolenie odbywa się w Białymstoku w terminach 3, 10, 17 oraz 31 marca 2016 roku. Zajęcia będą się odbywały w Auli Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB, przy ul. Szpitalnej 37. Czas trwania każdego z nich to 90 minut – początek o godz. 18.00.W ubiegłym roku ten certyfikowany kurs ukończyło 5 uczniów ALO i 1 uczeń ASP (archiwalny wpis ze strony naszych szkół potwierdza udział naszej młodzieży w szkoleniu)

http://alo.wsa.edu.pl/?p=3122
Zapraszam uczniów do udziału. Link poniżej zawiera szczegółowe informacje:
http://www.polanadziei.bialystok.pl/news.php?id_n=192

Osoby chętne zapraszam do p. 106 celem dokonania zapisów.
Agnieszka Cieślik, opiekun SU ASP i ALO


ALO i ASP na I Miejskiej Giełdzie Szkół Ponadgimnazjalnych

Silna delegacja naszej młodzieży z niezapomnianym pokazem musztry, na I Miejskiej Giełdzie Szkół Ponadgimnazjalnych w Łomży. Spotkanie odbyło się na hali sportowej im. Olimpijczyków Polskich w Łomży w dn. 09.02.2016.

http://tvitv.pl/2016/02/09/udana-gielda-dla-gimnazjalistow/

http://xlomza.pl/2692-miejska-gielda-szkol-ponadgimanzjalnych-video

http://www.mylomza.pl/home/lomza/item/11081-dobiega-ko%C5%84ca-pierwsza-gie%C5%82da-szk%C3%B3%C5%82-ponadgimnazjalnych-foto.html

http://naszalomza.pl/teksty,miasto,10,1,lomza_pomagaja_gimnazjalistom_po,3908.html

https://www.facebook.com/ZSApWSA/


walentynki2016

Aukcja przedświąteczna

W poniedziałek 21 grudnia, spotkaliśmy się na auli by uczestniczyć w aukcji przedświątecznej. Inicjatywę zorganizował Zarząd SU ASP i ALO. Przedmiotem aukcji były bombki, ręcznie dekorowane przez nauczycieli naszych szkół podczas Mikołajek. Licytowano bombki Rektora, Dyrekcji, pracowników sekretariatu, nauczycieli: biologii, języków obcych, przedsiębiorczości, w-fu oraz pedagogów. Niektóre niestety wskutek ich kruchości i delikatności, uległy zniszczeniu. Do aukcji dotrwało 21 bombek.
Najwyżej zlicytowaną bombką okazała się być Rektora Romana Englera, który jak zwykle chętnie i z zaangażowaniem włączył się w akcję. Osiągnęła kwotę 27 zł i kupiła ją tegoroczna maturzystka Ola z III a ALO. W sumie zebrano nieco ponad 150 zł. Pieniądze wrzucane były do puszki i zostaną przekazane na rzecz fundacji „Pomóż Im” z Białegostoku, którą wspieramy już 3 rok, uczestnicząc w kampanii społecznej Pola Nadziei. Pieniądze wesprą dzieci z domowych hospicjów. Przypomnę również, że to już druga zbiórka na rzecz fundacji w tym miesiącu! Podczas kwesty mikołajkowej zebraliśmy do puszki ponad 160 zł. A w pokoju 106 wciąż jeszcze znajduje się skrzynia wypełniona po brzegi darami rzeczowymi dla dzieci. Zbiórka potrwa cały rok. Wciąż zachęcamy do dzielenia się z potrzebującymi, dziękując również za dotychczasowe zaangażowanie!

AC


12387805_936972139726066_1295902258_nTradycyjne spotkanie okołoświąteczne Dyrekcji Szkół z przedstawicielami Zarządu Samorządu Uczniowskiego ASP i ALO odbyło się 14 grudnia. Podczas wspólnego poczęstunku, przygotowanego przez młodzież, nastąpiło oficjalne przedstawienie nowowybranego 10-osobowego Zarządu, wymieniano uwagi nt. funkcjonowania szkoły i roli SU w życiu placówki. Takie spotkania są na stałe wpisane w kalendarz samorządowych inicjatyw i stanowią swoistą tradycję, wypracowaną przez poprzednie kadencje SU.

AC


 

 PLAN PRACY SU

 


MIKOŁAJKI 2015

Piątek 4 grudnia był w naszej szkole dniem szczególnym. Obchodziliśmy Mikołajki ! Oj działo się, działo… Dzień rozpoczęliśmy od dekorowania szkoły świątecznymi ozdobami. Odwiedził nas także Prawdziwy Święty Mikołaj ! (nie jakiś tam przebieraniec brodę miał prawdziwą).

Zaparkował swoje renifery i od razu zabrał się do pracy. Na przerwach pozował do zdjęć z uczniami i cierpliwie wysłuchiwał ich życzeń. Nagrywaliśmy też klip świąteczny, którego premiera odbędzie się na spotkaniu opłatkowym 17.12.

Na auli szkolnej odbyła się loteria fantowa, na której 20 szczęśliwców otrzymało świąteczne upominki. Uczniowie tworzyli wielkoformatowy LIST DO M. (prosili Mikołaja np. o zdanie matury czy egzaminu na prawo jazdy), a nauczyciele ozdabiali bombki, które już niedługo zawisną na naszej ,,żywej” choince. Długo tam jednak nie zagrzeją miejsca, gdyż zostaną sprzedane na przedświątecznej aukcji (18.12). Dochód z ich sprzedaży przekażemy dla Fundacji ,,Pomóż Im ” Dla tej fundacji zbieraliśmy także darowizny i pieniądze (w sumie ponad 160 zł!!!). Uczniowie i nauczyciele chętnie wsparli nas swoim ,,groszem” Puszka była bardzo, bardzo ciężka, i żeby nie siłownia, dziewczyny z SU nie byłyby w stanie jej podnieść. To był dzień pełen wrażeń. Te niezapomniane chwile przybliży Wam fotorelacja.


zyczenia2015sbn


 

ZAJĘCIA WARSZTATOWE

02.12.2015- Warsztaty delegatów klas (przedstawicieli Samorządów Klasowych) z pracownikiem Fundacji „Pomóż Im” z Białegostoku- p. Eweliną Sobolewską, która przybliżyła szczegóły naszego udziału w kampanii społecznej Pola Nadziei i istoty działalności Fundacji. Żonkilową kampanię nasze szkoły wspierają już 3 rok.


 Samorząd to nie samotna wyspa!

Robinson Crusoe przez 9 lat zbudował na bezludnej wyspie wygodny szałas i oswoił kozy. Zdumiewające, ile zdołał dokonać będąc sam! Kiedy pojawił się Piętaszek, wszystko szło łatwiej i szybciej. Bo dwie współpracujące osoby, to znacznie więcej niż wynik dodawania: 1+1. Anglicy, którzy znaleźli ich na wyspie, byli zszokowani: przy użyciu skromnych środków stworzono całkiem funkcjonalną osadę. Robinson spędził na wyspie 28 lat, 2 miesiące i 19 dni.

Tymczasem w innych miejscach świata duże grupy ludzi powiązanych wspólnym celem potrzebowały tyle samo czasu, by z niewielkiej wioski zrobić prężne i ludne miasto. Samorząd, w którym pracują tylko „wybrani do władz” osiągnie tyle, co Robinson. Samorząd Uczniowski Zespołu Akademickich Szkół Ponadgimnazjalnych zrobi wiele- tyle, co Robinson z Piętaszkiem. Taki, który potrafi wciągnąć do współpracy „ludzi z zewnątrz”, kolejnych uczniów Szkoły- może naprawdę sprawić cuda!


„Samorząd, to nie tylko praca, ale i walka.
Samorząd – to walka w obronie porządnych,
cichych i słabych przeciwko wrogom
porządku i sprawiedliwości.
Jeden nie da rady, ale z gromadą
będą się musieli liczyć.”


Janusz Korczak

 

Cele działania Samorządu Uczniowskiego:

 •  Aktywizowanie życia w Szkole;
 •  Ukształtowanie zainteresowań życiem i działalnością społeczną;
 • Ukształtowanie nawyków efektywnego współdziałania w zespole i pracy w grupie (liczenie się z potrzebami innych, gotowość wzajemnej pomocy, tolerancja, podporządkowanie się interesom zbiorowym, ofiarność dla zespołu);
 •  Kształtowanie umiejętności racjonalnego organizowania i kulturalnego spędzania wolnego czasu;
 • Ukształtowanie gotowości podejmowania obowiązków i odpowiedzialności za ich realizację;
 •  Rozwijanie poczucia przynależności do społeczności szkolnej.
 •  Kształtowanie umiejętności planowania zadań i ich urzeczywistniania.

 


 „Trzeba rozruszać to towarzystwo…”

Wygrałeś wybory (tak tak- to do Ciebie- przedstawicielu SU!!!). Wszyscy patrzą na Ciebie z szacunkiem i wyczekiwaniem. Robisz jedną, drugą akcję, prawie sam, albo z paroma kumplami (i kumpelkami). Jakoś wam to wychodzi, ale już czujesz, że niedługo będziecie mieli dość – bo ile można zrobić w parę osób (np. w dziesięć osób, bo tyle właśnie liczy szkolny samorząd *** )? Reszta uczniów jakoś się do roboty nie garnie… Co oni – mają zamiar tylko korzystać?! „Konsumenci” się znaleźli…

Jeżeli chcesz spełnić oczekiwania swoich wyborców, te prawdziwe, to NIE TYRAJ TYLE, TYLKO MYŚL!

Twoim zadaniem jest, przede wszystkim, stwarzanie WSZYSTKIM możliwości działania i odnoszenia sukcesów.

Ty będziesz się musiał naharować (pewnie więcej, niż inni), tyle, że twoje zadania są zupełnie inne. Masz STYMULOWAĆ DO PRACY I DOBRZE JĄ ORGANIZOWAĆ.

Przede wszystkim – myśl, jak to zrobić, żeby jak najwięcej twoich kolegów „wkręciło się” w zajęcia, które będą im odpowiadać.

 „Jeśli potrafisz wypełnić bezlitosny czas,
Każdą sekundę, co staje się wiekiem,
Twoją się stanie Ziemia i wszystko wśród nas
I… coż więcej, mój synu: staniesz się CZŁOWIEKIEM…”

Rudyard Kipling


A teraz pytanie do Was wszystkich:

„Chcesz, żeby Twój samorząd działał jak należy?”

No, to działaj!

Możesz mieć (i masz) wpływ na to, jak działa ten samorząd. Bo to, jak on działa, tak samo zależy od Ciebie, jak od jego władz. Przykład- po Otrzęsinach czy dyskotece- każdy z nas chciałby już udać się do ciepłego domu, do wygodnego łóżka i udać się na spoczynek. Ale sprzęt należy poskładać, salę uporządkować, a starty naprawić. Wasi dzielni samorządowcy przygotowują Wam sprzęt, więc odwdzięczcie im się współpracą i udzieleniem pomocy. Organizator zajmuje się przygotowaniem imprezy, opracowaniem jej scenariusza, nadzorowaniem przebiegu działań, przygotowaniem, a często też „samodzielnym stworzeniem” rekwizytów. Nigdzie nie jest zaś napisane, że organizator Waszej imprezy ma ją samodzielnie finalizować, a tym bardziej- sprzątać po Was! To byłoby wysoce niekoleżeńskim zachowaniem, prawda? Okażcie więc Waszym samorządowcom wdzięczność, ale nie poprzez słowa, ale właśnie CZYNY, bo to one zachęcą tę grupkę zapaleńców do planowania kolejnych przedsięwzięć, aby wspólnie spędzany czas, nie był chwilą zmarnowaną.

Tymczasem- aktualne zapowiedzi planowanych imprez samorządowych, znajdują się:

Ale możecie być pewni, że pomysłowość Waszych kolegów oraz koleżanek działających i reprezentujących Was w Samorządzie Uczniowskim ASP i ALO, nie zna granic, i zawsze coś spontanicznego wrzucimy od siebie.

Opracowała:

Agnieszka Cieślik- dumny opiekun SU ASP i ALO


12334526_1061092803931555_1831007453_o


1b_12_2015


1a_12_2015


 

POLA NADZIEI PO RAZ KOLEJNY PRZED BUDYNKIEM NASZEJ SZKOŁY

Uczniowie ASP i ALO po raz kolejny przyłączyli się do akcji społecznej „Pola Nadziei’’ w powiecie łomżyńskim. Słonecznego dnia 29.10.2015r. grupa uczniów: Olga Bączek, Tomasz Cieślik, Mateusz Wykowski (z II b ALO) oraz Paulina Pianko, Angelika Dulęba i Aleksandra Chmielewska (z III a ALO), pod czujnym okiem Pani Agnieszki Cieślik, posadzili żonkile (symbol nadziei) przed budynkiem naszej szkoły. Chłopcy dzielnie kopali dołki, a dziewczęta zajęły się umieszczaniem cebulek kwiatów oraz ich zasypaniem J Dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów jesteśmy pewni, że w tym roku również zdołamy pomóc wielu osobom nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom, dzięki pieniądzom ze sprzedaży wyhodowanych kwiatów, uzyskanych podczas wiosennej kwesty!

Olga


2015su2


2015su1


W dniu 23 października 2015r. odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego Akademickiej Szkoły Ponadgimnazjalnej i Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Łomży.

W wyborach wzięło udział 176 osób (69,6%) uprawnionych do głosowania (ALO- 148, czyli 80,90% oraz ASP- 28, czyli 39,9%). Wszystkich uprawnionych do głosowania było 253 osoby. więcej…


 

Opiekun: mgr Agnieszka Cieślik

Spotkania Samorządu Uczniowskiego ASP i ALO mają miejsce w każdą pierwszą środę miesiąca na 5 godzinie lekcyjnej (11.50) w pokoju SU (s.106).
Konsultacje z poszczególnymi przedstawicielami SU lub zespołami zadaniowymi mają miejsce w godzinach pracy Opiekuna SU (poniedziałek – środa- piątek: 9.00 – 15.00).

 

SKŁAD SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO ASP i ALO:

 1. Bączek Olga, klasa II b ALO
 2. Chmielewska Aleksandra, klasa III a ALO
 3. Dulęba Angelika, klasa III a ALO
 4. Jagielski Michał, klasa III b ALO
 5. Kozioł Paulina Karolina, klasa II a ALO
 6. Niedzielska Kinga, klasa III a ALO
 7. Pianko Paulina, klasa III a ALO
 8. Szabłowski Kamil, klasa III ASP
 9. Zielińska Marta, klasa I ASP
 10. Złotkowska Natalia, klasa II a ALO

Permalink do tego artykułu: http://asp.wsa.edu.pl/?page_id=1872